Interviu iš praeities
2015 m.

Prieš daugiau nei metus vykusio MC Mesijaus ir „Münpauzn“ albumo #Užgrotų pristatymas, nors ir nesusirinko didelės minios klausytojų (turėkime omenyje, jog renginys vyko ne savaitgalį), tačiau buvo neabejotinai pavykęs: atrodė, jog visi susirinkę yra seni geri pažįstami, tad, nors atėjau viena, jaučiausi ypatingai jaukiai. Kokie įspūdžiai po koncerto? Abu atlikėjai jau susigroję tiek fiziškai, tiek emociškai. O #Užgrotų turinys pradžiugino tiek idėjine prasme, tiek, žvelgiant plačiau, produkto kokybe.

Žodžio virtuozas Kudirka nevynioja į vatą: pirmas nuskambėjęs gabalas „Tu negimęs“ pažėrė visą enciklopedijai prilygstančią informaciją apie kūdikio vystymąsi. Ir tai buvo tik pradžia. Toliau griaudėjo kūriniai „Tinginys“, „Tu paauglys“, „Pinigų siurblys“ – vienas už kitą iškalbingesni. Albumo dainų tekstai, parašyti remiantis vien antruoju asmeniu, tendencingai vedė klausytoją nuo žmogaus gimimo iki kulminacijos – „Tu nebegyvas“ ir „NSO“. Susirinkusieji šėlo ir entuziastingai prašė pakartojimo. Deja, pakartojimo nebuvo. Bet tai dar labiau verčia laukti sekančio Kudirkos ir bendražygio „Münpauzn“ pasirodymo… Noriu to albumo!

Apvirškinusi visą informaciją, sėdu su Žygimantu Mesijumi Kudirka prie vieno stalo tyliame vegetarų restorane. Kalbamės.

Kaip kuri? Laikas, erdvė, metodai?

Manau, kad mintis būtina rinkti nuolatos, todėl reikia visada šalia turėti mobilų telefoną, kad turėtum kur gimusias mintis užsirašyti. O pats kūrybinis procesas, manau, yra kaip žiovulys: jei pradedi dirbtinai žiovauti – paskui iš tikrųjų nusižiovausi. Taip pat ir su juoku – gali dirbtinai imti „žvengti“, bet vėliau iš tiesų pasidarys juokinga. Kūrybos procese tikrai nebūtina laukti kažkokios įkvėpimo nuotaikos ar mūzų. Galima tiesiog atsisėsti ir pačiam įsijausti į tą procesą, o įsijautimas gali būti iššaukiamas ir dirbtinai. Savo jėgomis įjungti kūrybinį režimą yra tikrai įmanoma.

Kodėl #Užgrotų?

Grotos – akivaizdus kriminalinio pasaulio simbolis. Juk repo pasaulis su kriminalais susijęs nuo pačių šio muzikos žanro šaknų.  Na, o grotelės –gausiai internete naudojamas hashtag‘as. Be to, kai repas susidūrė su internetu, jis tapo žymiai įvairesnis, diversiškesnis. Repas pasikeitė, tad grotelės ir grotos ir yra to pasikeitimo simbolis.

MC Mesijus

Visas naujas albumas parašytas antruoju asmeniu. Akivaizdu, kad kreipinys „Tu“, sukuria betarpiškumą tarp kūrėjo ir klausytojo. Ką dar, akcentuodamas antrąjį asmenį, norėjai pasakyti?

Kreipinys rodo, kad kalbama apie kiekvieną klausytoją. Tai, sakyčiau, yra jutiminis hip hop‘as. Klausydamasis albumo gali įsijausti į dvylika personažų: nuo kūdikio įsčiose iki įvairių kriminalinių personažų, gali pasijusti ir pareigūnu, ir mirusiu žmogumi. Albumas suteikia neeilinę patirtį: vietoje to, kad dainos pasakotų istorijas ar apie moralės normas, jis leidžia tau būti kažkuo kitu. Tai tarsi naujas priėjimas prie muzikos.  Aš nemoralizuoju, neaiškinu kaip reikia elgtis. Žaidžiu eskaluojamomis temomis, stereotipais, juos perkonstruoju.

Tikiuosi, jog mano muzika klausytojų dėmesį nukreipia į svarbius dalykus. Repas dažnai būna socialiai atsakingas, tad aš žaidžiu jo modeliais ir recycle‘inu tą repą, tarsi kuriu kitą žanro etapą. Jei reperiai dažnai kalba apie tai, kaip reikia žmonėms elgtis ir pasakoja savo istorijas, tai mano repas atvirkščiai – virškina visą miestą ir išspjauna kažką naujo.

MC Mesijus

Kaip susipažinai su „Münpauzn“ ir kaip nusprendėte pradėti kartu kurti?

Buvome pažįstami jau kurį laiką ir, regis, prieš trejus metus, teko kartu groti Naujųjų sutikimo vakarėlyje, mat renginio muzikinės programos idėja buvo apjungti muzikos kūrėjus, taip vadinamus beatmaker‘ius ir MC, vokalistus. Tai buvo vienkartinis projektas, bet šia proga pirmą kartą susėdome drauge kurti muziką.

Iš turimų instrumentalų ir mano iki to laiko parašytų tekstų sukonstravom „sumestinį“ – trumpą programą. Ją per Naujuosius sugrojom ir pagalvojom, kad visai neblogai čia viskas „išplaukė“. Tuomet įrašėme kelis naujus kūrinius, juos apjungėme su jau paruošta programa ir išleidome Piurė Futuré 2015 mixtape‘ą.

Tuo mūsų bendradarbiavimas nesibaigė, nes „užsidegėme“ mintimi, kad galime ne tik kartu „sumesti“ tai, ką jau turime, bet ir galime pradėti kurti. Taip ir brendome. Iš tiesų manėme, kad #Užgrotų bus dvigubai trumpesnės apimties albumas. Bet įsivažiavome, išsikristalizavo mintis, idėja – taip gimė kur kas daugiau dainų, nei planavome. Tiesa, iki albumo turėjome nemažai koncertų, tad dar ir susigroti spėjome.

Münpauzn

Kas toliau?

Ir toliau grosime kartu su Münpauzn‘u bei, manau, neišvengiamai sukursime dar ne vieną darbą. Tačiau esu įpusėjęs ir kitą albumą – su Adu Gecevičiumi.

Sakiniu apibūdink žinutę, kurią siunti albumu savo klausytojams.

Sakinys jau aiškus kaip dieną: visas tavo gyvenimas viename kompaktiniame diske!

Kokioje aplinkoje užaugo Mesijus, kad turi tokią tvirtą savimonę?

Daug laiko leisdavau vienas namie, todėl gal ir susigalvodavau įvairių veiklų. Į mokyklą eidavau kaip ir visi, neišvengiamai praleisdavau ten daug laiko. Kai pagalvoji – visi dvylika metų. Labai ilgas laiko tarpas. Taip ir nesu tikras iki galo, ar yra teisinga dvylika metų vieniems į kitus panašėti… Todėl visada vertinau momentus, kai būdavau vienas, nes tai labiau skatina kūrybą nei buvimas su kitais ir mėginimas prie jų derintis. Kiti žmonės dažnai tave „prilaiko“.

MC Mesijus ir Münpauzn

 Kokios temos, nekalbant apie vystomas dainų tekstuose, tau yra aktualiausios?

Mane domina du tarpusavyje susiję dalykai: komunikacija ir interakcija. Bet kokioje plotmėje: ar televizijoje, ar muzikoje, video klipuose. Mane labiausiai domina tai, kaip žmonės komunikuoja ir kaip sugebama į dalykus įvesti interakciją, kokios galimybės sukuriamos tam, kad žmogus galėtų pasirinkti vartojamą turinį. Na, šis mano pomėgis gan natūralus reiškinys, nes su komunikacija dirbu jau dešimt metų. Tik komunikacijos formos, su kuriomis dirbau, keitėsi: jaunystėj užsiėmiau publicistika, o vėliau „persimečiau“ į reklamą. Muzikinę veiklą irgi laikau komunikacijos forma.

Kaip atrodo eilinė MC Mesijaus diena?

Visada pabundu su žadintuvu. Aišku, pusvalandį ar valandą prievartauju snooze mygtuką. Kadangi dirbu reklamos agentūroje, žinoma, prisistatau į darbą. Vakarus skiriu kūrybai arba poilsiui. Nors kūrybą ir šiaip laikau poilsiu… Veikiu dažniausiai daug, tačiau nuolatos keičiu veiklos pobūdį, todėl neperdegu.

MC Mesijus ir Münpauzn

Ar tavo tekstuose yra autobiografinių asociacijų?

Repui tai būdinga, bet aš stengiuosi rašyti platesnes įžvalgas. Manau, kad repas – nėra dienoraštis, nors kitiems dažnai atrodo priešingai. Man asmeniškai nėra labai įdomu klausytis išgyvenimų – juos kūrėjas turėtų pasilikti sau ar savo aplinkai: apie tai išsipasakoti artimiesiems, draugams. Savo patirtis pasakoti ant scenos yra netgi banalu banaloka ir neskoninga.  Tiesa, toks „ėjimas“ galbūt paprastesnis pradedantiesiems. Tačiau aš siekiu nukreipti savo muziką į aukštesnį lygmenį. Juk jos klausantis norisi atsiplėšti nuo buities… O tokiems žanrams kaip repas ir taip jau gresia „nusibuitinti“.

Kai pats nerašai – ką skaitai?

Mėgstu radikalesnę literatūrą. Pastaruoju metu jau antrą kartą perskaičiau Williams S. Burroughs „Nuogi pusryčiai“, gana filosofinę knygą „Be here now“, taip pat dar vieną apie komunikaciją suvartojau.

Esi minėjęs, kad galvoji apie savo eilėraščių knygos išleidimą?

Idėją turiu, ją rezgu, matysime. Bet jau bręsta šis reikalas. Nors knyga, jei pavyks ją išleisti, bus atspausta ant popieriaus, bet tuo pačiu bus interaktyvi.

Į kiekvieną eilėraščių knygą dažniausiai įeina tik kruopščiai atrinkti darbai. O, jeigu sudėtum į savąją visas visas parašytas eiles, rhyme‘us, kokios apimties knyga būtų? Gal net tomus tektų išleisti?

Hm… Gal kokių 5000 puslapių.

Esi spaudos kultūros šalininkas?

Man patinka popierius, bet nesu to fetišistas. Ir, nors daug ką lengviau daryti kompiuteriu, popierius padeda atsiplėšti nuo ekrano. Juk viską ir taip veikiame spoksodami į kompiuterį. Dažnai rašau ant popieriaus, tačiau ten būna per daug chaoso, mat dailyraščio taip niekada ir neišmokau… Todėl galiausiai viską archyvuoju skaitmeniniu būdu.

Šiaip net keista, kad netapau kokiu buhalteriu ar administratoriumi, nes nuolatos pildau patirtų dalykų sarašus: tiek matytų filmų, tiek skaitytų knygų …. Ir tai darau ko ne visą gyvenimą.

Nori #Užgrotų papildyti savo fonoteką? Kreipkis el.paštu kurkudirka@gmail.com arba ieškok „Vinylshop’e“!

 

Pasidalink su savais
Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneBuffer this page

Mes norime papasakoti tavo istoriją ir drauge sukurti daug išprotėjusių projektų!
Kūrybinės komandos ieškok: mumsidomu@miestodziungles.lt arba +370 61453292