Nuotraukos: Rytis Šeškaitis
Magija. Kalėdiniu periodu labai lengva bet kurioje situacijoje pritaikyti šią sąvoką. Galbūt todėl, kad magiški dalykai nutinka žmogui nurimus, nutildžius savo galvoje besisukantį triukšmą, susikaupus, visai kaip prieš Kalėdas, ir įsiklausius. „Įsiklausius į ką?“,- paklausite. O jeigu įsiklausytumėte į muziką?

„Bet aš kiekvieną dieną klausausi muzikos!“,- dauguma sau mintyse tik ką šūktelėjo. Tiesa, muzikos šiomis dienomis negirdėti neįmanoma: ji be pertraukų sukasi ausinuke, skamba per kolonėles namuose, baruose, parduotuvėse, klubuose… Bet su raginimu įsiklausyti turiu mintyse visai ką kitą.

Na, įsivaizduokite: lėtai įkrentate į didelį tamsia oda aptrauktą amerikietišką krėslą, ištiesiate kojas, dešinėje rankoje laikote mėgstamiausio gėrimo stiklinę, atlošiate galvą, užsimerkiate ir…išgirstate savo mėgstamiausią dainą. Natūraliai veide atsiranda šypsena: mintinai mokate kiekvieną dainos natą, atlikėjų emocijų pokytį – natūralu, juk dievinate šią melodiją. Išgirdus savo mėgstamiausią dainą išnyksta visi „svarbiausi“ tos akimirkos reikalai, išgaruoja visos pašalinės mintys ir nuotaikos, orbitoje išnyksta žmonės ir daiktai.

Tai va, man visada norėjosi, kad muzika būtų klausoma šitaip atidžiai. Koncertų ir pasirodymų metu – ypatingai.

Sakysite – jei ir nesiklausoma atidžiai, bent klausytojų rimtis atrodo lygiai taip pat. NELABAI. Neimsiu svaidytis purkštavimais ir klausimais, kodėl štai jaunas, išsilavinęs ir, atrodo, išauklėtas žmogus rodo nepagarbą atlikėjui, jo muzikai užsiimdamas visokiais niekais. Panašaus pobūdžio pasipiktinimus išgirsti galima iš daugelio nuolatinių svečių koncertuose, tačiau ne iš kiekvieno jų išgirsite apie „Sofar Sounds“ tarptautinį judėjimą, skirtą tiems, kurie IŠ TIESŲ KLAUSOSI.

Šiuo metu visame pasaulyje vykstančių slaptų koncertų „Sofar Sounds“ koncepciją sukūrė keli draugai, kuriems pirminė projekto idėja gimė, kai teko išeiti iš vieno koncerto jam dar nepasibaigus. Tiesa, jie pro paradines duris pasišalino ne todėl, kad muzikantai pasirodė prasti, o todėl, kad nepagarbą savo nesiklausymu demonstruojanti liaudis užkniso juodai. Jei gerai pamenu, tie keli draugai 2009 m. ėmė rengti koncertus savo Londono buto svetainėje tiems, kurie geba įsiklausyti, gerbti scenoje stovinčius ir atvira širdimi priimti bet kokią muziką. Šis renginys, bėgant metams, tapo pasauline bendruomene, organizuojančia jaukius koncertus daugiau nei 380 miestų. Psssst, Vilnius – vienas iš jų! *aplodismentai*

Svetainę dažnai pakeičia skirtingos unikalios erdvės, tačiau jauki atmosfera ir tokia įsiklausymo sukurta tyla, kai girdimas net kambaryje tiksintis laikrodis, garbės žodis, bent jau „Sofar Sounds Vilnius“ renginiuose tikrai išlaikyta. Man teko didelis malonumas apsilankyti lapkričio mėnesio koncerte, vykusiame „Čiop Čiop Events Studio“ sukurtoje, jaukiai ultravioletiniais tonais apšviestoje svetainėje. Beje, ar minėjau, kad info apie lokaciją, kitas detales svečiai privačiai gauna likus vos dienai iki koncerto? Na, žodį „slaptas“ straipsnio eigoje tikrai minėjau.

„Be still and listen“ – aiškiai parašyta atlikėjų užnugaryje. Gal juokingai nuskambės, bet drugeliai pilve ėmė skraidyti nuo minties, kad niekas šūkauti, selfio lazdų ar Iphone’ų kilnoti, triukšmauti, stumdytis ar kitokių nervinančių dalykų, išblaškančių tiek klausytojų, tiek atlikėjų dėmesį, daryti nepradės. Sakytum, tarsi kokiame klasikos koncerte ar balete – visi kultūringai susėdę, mandagūs, besišypsantys, supratingi. Tai čia viskas vyksta tiek pat kultūringai, tik 20 kartų laisviau: kažkur pašonėje pilstomi gėrimai, visai netoliese dalis susirinkusių įsitaisę ant kėdžių, kiti – ant grindų, greta scenos geriausias vietas užsiėmę ir patogiai susėdę. Likusieji ramsto sienas ar stovėdami klausosi kaklus ištempę iš už sėdinčių.

Tarp pasirodymų – pertraukos, atidų klausytojų dėmesį išlaikyti padedantys perekūrai ir techninis pasiruošimas sekančiam gyvos muzikos pasirodymui. Iš šono viskas atrodo neįpareigojančiai, bet vyksta sklandžiai ir organizuotai. Garsas – puikus, susirinkę klausytojai nekelia įtampos, atlikėjai – nuostabūs: kai kurių muzikantų iš vakaro senamiestyje įsikūrusiame džiazo klube „Paviljonas“ klausiausi, jau tada buvau iki ausų susižavėjusi. Šie išankstiniai pasirodymai, kaip suprantate, irgi „Sofar Sounds Vilnius“ nuopelnas.

Tą kartą romantinėmis baladėmis pradėjo klaipėdietis Karolis Rupkus. Dieną prieš tai auditorijos koketiškai atsiprašinėjęs už savo kiek melancholišką lyriką, surengė jaudinantį pasirodymą. Vėliau sekė pop roko grupė The Roop – šių bičų iki šiol nebuvau girdėjusi, tad jaučiausi savo klausą naujomis patirtimis praturtinusi. Tuomet į sceną žengė iš vakaro įsimylėti „Pacific K“ latviai. Savo skambesiu labai į Fink’us panašūs: ne veltui Rygoje vykusio koncerto metu šiuos vyrus apšildė! Klausau iki šiol Pacific’ų ir kaifuoju. Pabaigai rokenrolo davė panų trio iš shishi – šioks toks metų atradimas, nors merginų grupę sudaro scenoje ne kartą matyti veidai. „Rap/trash/surf/soul, bosas, būgnai, gitara, trijų choras ir voila“- taip prisistato pačios savo FB. Jei ne grupės pavadinimu, vienu žodžiu šias ekscentriškas damas sunkiai apibūdinsi. Nuo energijos pliūpsnių joms trūko stygos, morališkai palaikyti ant scenos netgi užlipo Elenos, žinomos kaip UMIKO, šuo, tačiau visus nesklandumus akimirksniu užglaistė merginų nuoširdumas ir „Sofar Sounds Vilnius“ kuriama atmosfera. Sunku net papasakoti, ant kiek šitas judėjimas, renginių serija yra jėga! Grįžus namo apie miegą dėl pakylėjimo net nėjo kalba. Muzikos ir kokybiškų renginių vergai supranta, apie ką aš.

Tai va, šiandien vyksta ypatingas, kalėdinis „Sofar Sounds Vilnius“ koncertas. Kur jis vyks ir kas jame groja – žino tik tie, kuriems žinoti reikia. Tiksliau, visą info savo el.pašto dėžutėse nuo vakar turi į renginį užsiregistravę asmenys: kitų būdų patekti ten, jei neturite blato, deja nėra:) Sveikiname tuos, kurie šiandien dalyvaus koncerte, nes žinom, kad komanda labai stengėsi pradžiuginti jus prieš šventes. Ir pabaigai – visiems, kurie žino, ką reiškia įsiklausyti, smarkiai rekomenduojame „Sofar Sounds Vilnius“ sekti. Tiesiog apsilankykite ir į muziką visa širdimi įsiklausykite.

 

 

Pasidalink su savais
Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someoneBuffer this page

Mes norime papasakoti tavo istoriją ir drauge sukurti daug išprotėjusių projektų!
Kūrybinės komandos ieškok: mumsidomu@miestodziungles.lt arba +370 61453292